Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma farklı sebeplere bağlı olarak doğal renk görünümünü kaybetmiş olan dişlerin gerçek renk görünümüne yeniden kavuşmasını sağlamak için uygulanan bir yöntemdir. Küçük bir dokunuşla yüz estetiğine önemli katkılar sağlayan diş beyazlatma yöntemi, uzman diş hekimleri tarafından yapılması gereken ve titiz bir işlem gerektiren estetik bir çalışmadır. 

Dişler, zamanla yıpranarak doğal ışıltısını kaybeder ve diş minesinin gözenekli bir hal alması sonucunda genellikle aşırı çay-kahve tüketimi, sigara kullanımının da etkisiyle farklı bir renge bürünür. Bu tür sorunlar sebebiyle kliniğimize başvuran tüm hastalarımızın ortak talebi, daha estetik ve ışıldayan dişlere kavuşmaktır. Günümüzde diş beyazlatma adına farklı birçok yöntem ve malzeme önerilse de bunların büyük bölümü sağlık açısından zararlı sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Öyle ki içeriği belli olmayan kimyasal veya bitkisel ürünlerle bir günde diş beyazlatma veya buna benzer yöntemlerin hiçbir tıbbi geçerliliği yoktur.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Yüz estetiğine önem veren hemen herkesin merak ettiği konuların başında kalıcı diş beyazlatma nasıl yapılabilir gelmektedir. Günümüzde, uzman diş hekimlerimiz gözetiminde farklı yöntemlerle ve kısa süreler içerisinde yapılabilen diş beyazlatma sayesinde dişler uzun yıllar doğal görünümünü koruyabilmektedir.

Dişlerinin beyazlatılması talebiyle kliniğimize başvuran tüm hastalarımıza öncelikle uzman hekimlerimiz tarafından ağız muayenesi yapılır. Muayene sonrası dişlerin beyazlatma uygulamalarına uygun olup olmadıkları belirlenir. Beyazlatma işlemine engel teşkil edecek herhangi bir ağız sorunu varsa öncelikli olarak o giderilir. Tüm sorunlar giderildikten sonra hasta onayı ile birlikte diş beyazlatma işlemine geçilir. 

Diş Beyazlatma Yöntemleri

  • Ofis tipi diş beyazlatma( Office Bleaching)
  • Ev tipi diş beyazlatma ( Home Bleaching)

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi kliniğimizde uzman diş hekimlerimiz tarafından uygulanır. 

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Oldukça kısa süre içerisinde etkili sonuçlar alınmasını sağlayan bu yöntem lazerle diş beyazlatma olarak da bilinir. Dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jelinin lazer cihazından çıkan UV ( Ultraviyole) ışınlar yardımıyla aktif hale getirilmesiyle gerçekleştirilen bu yöntem sayesinde yaklaşık bir saat gibi kısa sürede dişlerin beyazlatılması mümkün olabilmektedir. Ofis tipi diş beyazlatma sırasında hasta talebine veya hekim tavsiyesine göre farklı ürünler kullanılabilir. Bazı ürünler lazer ışını yardımı olmadan da uygulanabilmekte olup, daha kısa süre içerisinde beyazlama sağlanabilmektedir. Tek bir seansta ağrısız diş beyazlatma olanağı sağlayan bu yöntemde, ikili jel kullanılarak dişi hem beyazlatmak hem de daha sağlam bir yapıya kavuşturmak da mümkün olmaktadır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma

Ev tipi diş beyazlatma hekim gözetimi ve tavsiyesiyle uygulanan diğer bir yöntemdir. Kliniğimizde ilk yapılan ağız ve diş muayenesinde hekim tarafından evde diş beyazlatma yöntemi uygun görülmüşse, hastamızın ağız içi ölçüleri alınarak kişiye özel, şeffaf ve dişlere tam oturan beyazlatma plakları hazırlanır. Sonraki aşamada milimetrik ölçülerle hazırlanan plaklar içerisine jel sürülerek dişlerin üzerine oturtulur. Ofis tipi diş beyazlatma yöntemine göre daha uzun süren bu uygulamada plakların dişler üzerinde bekleme süresi yaklaşık 6 ila 7 saattir. Uzman hekimlerimiz tarafından tavsiye edilen uygulama sayısına riayet edilmesi, elde edilecek sonuçlar bakımından büyük önem taşır.

Diş Beyazlatma Sonrası Yapılması Gerekenler

Diş beyazlatma uygulamaları kısa süre içerisinde olmakla birlikte, dişlerin daha uzun süreyle beyazlığını koruyabilmesi, beyazlatma uygulanan kişinin alacağı tedbirlerle doğru orantılıdır. Diş beyazlatma sonrası,

  • Birkaç günlük süreyle diş fırçalanırken dişlerin daha yumuşak bir fırça yardımıyla ve nazik bir şekilde fırçalanması,
  • Beyazlatma işlemini takip eden 2-3 gün boyunca dişlerin rengini değiştirebilecek etkiye sahip boyar madde içeren besinlerin tüketilmesinden kaçınmak,
  • Diş yapısına zarar verebilecek asitli içecek ve yiyeceklerden birkaç gün uzak durmak,
  • Sigara ve Alkol gibi etkenlerden uzak durmak,

Dişlerin daha uzun süreyle doğal görünümünü korumasına olanak sağlayacak önlemlerdir. İlk hafta içerisinde hekim tarafından beyazlatıcı diş macunu önerilmişse, beyazlatma işleminden bir hafta sonra günde sadece 1 kez kullanmak gereklidir. Kalan diş bakımı sürelerinde ise yine normal diş macunlarıyla periyodik diş ve ağız bakımı devam ettirilmelidir.

Her ne kadar sosyal medya araçları ve farklı kaynaklarda karbonat, Hindistan cevizi yağı, zerdeçal gibi maddeler kullanılarak evde diş beyazlatma yöntemleri önerilse de, bunların gerçekten diş beyazlatmaya olanak sağlaması mümkün değildir. Uzman bir diş hekimi kontrolünde yapılmayan bu tür uygulamalar, ilerleyen dönemlerde diş ve ağız sağlığı açısından olumsuz ve geriye dönüşü mümkün olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. 

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma fiyatları, uygulanacak yönteme ve beyazlatma yapılacak dişin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Güncel diş beyazlatma 2022 fiyatları hakkında gerçek bilgilere erişebilmek için kliniğimizi ziyaret etmeniz ve uzman hekimlerimiz tarafından ağız ve diş muayenesinden geçmeniz gerekir. Uygulanacak işlemlerle ilgili iletişim numaralarımızdan bizlerle irtibat kurmanız yeterli olacaktır. Uzman hekimlerimiz tarafından büyük bir itina ile yapılan diş beyazlatma uygulamaları sonrasında dişlerinizi uzun yıllar boyunca sağlıklı ve en doğal haliyle kullanabilmeniz mümkün olacaktır.

Benzer Yazılar
Yorum Yazın