İmplant

İmplant

Son dönemlerde sıklıkla tercih edilen implant diş uygulaması, ağızda farklı sebeplerle eksilen dişlerin yerine çene kemiği içine vida yerleştirme uygulamasıdır. Titanyumdan yapılan ve uzun yıllar dayanabilme özelliğine sahip implantlar, üzerlerine köprü veya kron yerleştirilmek suretiyle eksik dişlerin tamamlanmasını sağlar. Titanyum elementinin insan vücuduna herhangi bir zarar vermemesinin yanı sıra, vücutla kısa süre içerisinde bütünleşme özelliğine sahip olması, implant uygulamasını risksiz kılar.

Kliniğimize implant yaptırmak veya implant fiyatları ile ilgili bilgi almak üzere gelen hastalarımız ilk aşamada genel muayeneye alınır. Hastamızın genel sağlık durumu değerlendirildikten sonra ağız içi muayenesi yapılarak çene ve diş yapısına dair ilk veriler elde edilir.

Diş İmplantı Nasıl Uygulanır?

Hastalarımıza yapılan ilk muayene sonrasında çene yapısının implanta uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla üç boyutlu radyografik görüntüler alınır. Elde edilen görüntüler üzerinde yaptığımız milimetrik ölçümler sonrasında hastamıza uygulanacak implantın hangi uzunlukta ve çapta olacağı belirlenir. İmplant yaptırmak isteyen ancak implant acıtır mı kaygısı yaşayan hastalarımız bilmelidir ki, İmplant uygulamasının tamamen ağrısız ve acısız bir şekilde yapılabilmesini sağlamak adına lokal anestezi ile işlem yapılacak bölge uyuşturulur.

Son aşamada belirlenen noktalara yuvalar açılarak implantların yerleştirilmesi işlemine geçilir. Tamamen steril klinik ortamında uzman diş hekimlerimiz tarafından titizlikle yapılan implant yerleştirme işlemi sonrasında dikişler atılarak bölgenin dıştan gelebilecek etkilere karşı korunması sağlanır. İmplant yerleştirme işleminden yaklaşık 1 hafta sonra yeniden muayene sonrasında dikişler alınır.

İmplant diş tedavisi cerrahi işlem gerektiren ve olağanüstü titizlik gerektiren bir işlemdir. Bu sebeple ilerleyen yıllarda daha büyük sorunlarla karşılaşmamak adına diş hekimliği alanında uzmanlaşmış cerrahlar tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır.

İmplant Uygulaması Ne Kadar Sürer?

İmplant uygulama süresi hastanın çene kemiği yapısına ve uygulanacak diş sayısına göre değişkenlik gösterebilir. Bir diğer faktör de implant uygulamasını yapacak olan hekimin bilgi ve becerisidir. Kliniğimizde implant tedavisi yaptığımız hastalarımız lokal anestezi verilerek operasyona hazır hale getirilir. Uzman hekimlerimiz tarafından yapılan implant uygulama süresi 45 dakika ile birkaç saat arasında değişkenlik gösterir. İmplant takıldıktan sonra çene kemiği ile implantın kaynama süresi ise yaklaşık 2 ila 4 ay arasında bir süreyi kapsamaktadır. Tüm bu aşamalar sona erdikten sonra birkaç seansta implantların üzerine protezler yerleştirilerek süreç tamamen sonlandırılır.

Dental implantların hasta bünyesine uyumu, kişinin yapısıyla yakın alakalı olup, kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Üst çeneye uygulanan implantlarda genel olarak 3 aylık bir süre gerekirken, alt çeneye yapılan implantlarda 2 aylık bir sürede kemikle implantın kaynaşması gerçekleşmektedir. Ancak çene ve kemik yapısı sebebiyle ek cerrahi işlemlerin gerek duyulacağı işlemlerde uyum süresi daha uzun süreleri kapsayabilmektedir.

İmplant Diş Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Daha sağlıklı bir diş yapısına kavuşmak ve estetik bir görünüm elde etmek amacıyla kliniğimize başvuran hastalarımız tek diş implant dahil olmak üzere farklı taleplerde bulunabilmektedir. Eksik dişlerin tamamlanarak yüz estetiğine olumlu katkı sağlayan implantlar, çiğneme fonksiyonunu kolaylaştırarak beslenme ve sindirime de önemli katkılar sağlar.

İmplant Uygulamasının Sakıncalı Olduğu Durumlar

Hastalarımızın çok büyük bölümünde implant uygulaması açısından herhangi bir sakınca bulunmamasına rağmen bazı özel durumlarda implant tavsiye edilmez.

  • Diyabeti (şeker hastalığı) kontrol altına alınamayan hastalar,
  • Kan pıhtılaşması sorunu yaşayan bireyler
  • İlerlemiş kalp rahatsızlıkları
  • Çene kemiğinin anatomik yapısı implanta uygun olmayanlar,
  • Romatizmal hastalıklar implant tedavisine uygun olmayan durumlar arasındadır.

Kliniğimizi ziyaret ederek implant uygulaması talebinde bulunan tüm hastalarımıza yapılan ön muayenede hastalık geçmişi ve anlık olarak herhangi bir sağlık sorunundan mustarip olunup olunmadığı titizlikle incelenir.  İmplantların uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilmesi adına sigara kullanımının sonlandırılması tavsiye edilmektedir. Çünkü yapılan araştırmalar sigara içen bireylere yapılan implantların diğerlerinde oranla daha kısa süreler içerisinde düştüğünü kanıtlamıştır. Normal koşullarda, ağız ve diş bakımını düzenli olarak yapan kişilerde implantlar doğal dişler gibi uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Kimler İmplant Yaptırabilir?

İmplant tedavisinde en önemli kriter, hastanın kemik gelişimini tamamlayıp tamamlamadığıdır. Büyümesi ve çene gelişimi tamamlanmış olup genel sağlık durumunda herhangi bir sorun bulunmayan herkese implant tedavisi uygulanabilir. Kadınlarda kemik gelişimi 15-16 yaşlarında olurken, erkeklerde 17-18 yaşlarından sonra çene kemiği implant yapımına uygun hale gelmektedir. Vücuda herhangi bir zararı bulunmaması ve dokularla bütünlük sağlama özelliğine sahip olması sebebiyle implantların ilerlemiş yaştaki hastalara uygulanması da herhangi bir risk oluşturmaz. Bu kapsamda implant uygulamasında üst yaş sınırı yoktur.

İmplant Fiyatları

İmplant fiyatları 2022 yılında da daha önceki yıllarda olduğu gibi implant yapılacak diş sayısına ve kullanılacak malzemeye göre değişkenlik göstermektedir. Kliniğimizde yapılacak ilk muayene sonrasında uygulanacak implant markası ve kaç adet implant gerekeceği belirlenerek fiyat oluşturulur. Kliniğimiz ziyaret ederek veya iletişim numaralarımızdan bize ulaşarak tek diş implant fiyatı veya ihtiyaç duyduğunuz diğer konular hakkında ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Yorum Yazın