Ortodontist ve Diş Hekimi Arasındaki Fark Nedir?

Ortodontist ve Diş Hekimi Arasındaki Fark Nedir?

Ortodontist 

Ortodontist uyumlu, sağlıklı ve estetik bir gülüşün elde edilmesine yardımcı olan uzmanlardır. Ortodontistler doğru bir ısırma, diş ve ağız uyumu için dişlerin pozisyonu ile beraber yerleşim sorunlarını ve ayrıca, çene kemiklerinin gelişimini tedavi ederler.

Ortodontistlerin uzmanlık alanı genel olarak diş telleri, Invisalign ve diğer ortodonti türleri gibi düzeltici tedavilerdir. Bunlarla hastaların sunabileceği oral problemleri çözmeyi başarırlar. Becerileri, deneyimleri ve bilgileri, en iyi gülümsemenizi yaratmanıza yardımcı olur.

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, çene pozisyonundaki dişlerin değişiklikleri ile Temporo Mandibular Eklemin (TMJ) sorunlarını inceleyen, düzelten ve önleyen bir uzmanlık alanıdır.

Bu uzmanlığın temel amacı, daha iyi bir oklüzyon elde etmek, yani dişlerin mükemmel temasını (çiğneme işlemi ile ilgili olarak) ve alt ile üst diş arkının estetik bir şekilde hizalanmasını sağlamaktır.

Ortodonti, dişler ile maksiller kemiklerde küçük hareketler yapmak için kuvvet uygulayarak dişlerin doğru pozisyonunu ve çenenin daha iyi çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Bütün bunlar, yüz estetiğini ve çiğneme sürecini büyük oranda geliştirerek, yüz ile ağız arasında doğru bir morfolojik ve fonksiyonel denge kurmayı sağlar.

Tüm bunlarla beraber bu alan, estetiğin yanı sıra çiğneme sistemini oluşturan yapılara (temporomandibular eklemler, bağlar, kaslar, kemikler, dişler ve yumuşak dokular) kas-iskelet sistemi stabilitesi ve doğru uzun süreli ağız fonksiyonu kazandırma amacına da sahiptir. 

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodonti tedavisi, tipik olarak dişlerin doğru bir şekilde hizalanması için diş tellerinin diş yüzeylerine takılmasını içeren bir tedavidir. 

Ortodontik tedavi, ağız sağlığınızı çok daha etkili bir hale getirerek birçok farklı problemi de ortadan kaldırır. Dişlerin estetik bir biçimde hizalanmasını sağlar, yer değiştiren dişlerin travmalarını giderir, diş ve yüz estetiğini geliştirir. 

Ortodontist Kimdir?

Ortodontist, gülümsemenizin sağlıklı ve uyumlu görünmesini sağlamaktan sorumlu uzmanlardır. Ortodontist, tedaviyi planlar, vaka için en iyi ortodontik tedaviyi önerir ve gelişimini yakından izler.

Genel olarak ortodonti uzmanları, dişlerin ve maksiller kemiklerin anomalilerini düzeltmek için farklı cihazlar kullanır. Probleme ve hastanın özelliklerine bağlı olarak hem dişlerin fonksiyonunda hem de diş yapısında iyileştirmeler sağlar. 

Ortodontist Nasıl Olunur?

Ortodontist olmak için ilk olarak Diş Hekimliği Fakültesi’ni bitirmek gerekir. Bu 5 yıllık eğitimden sonra DUS olarak da bilinen Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı’na girilir. Yeterli puan alındıktan sonra Ortodonti bölümü tercih edilir. 4 yıllık uzmanlık eğitimden sonra diş hekimine Ortodontist unvanı verilir. 

Diş Hekimi ve Ortodontist Arasındaki Fark Nedir?

Çoğu durumda, sözlü bir probleminiz olduğunda kime gideceğiniz konusunda şüpheleriniz oluşabilir. Ancak hem diş hekimlerinin hem de ortodontistlerin kendilerini diş sağlığına adamış olduğunu unutmayın. 

İkisi arasındaki fark basittir; diş hekimleri (veya genel diş hekimleri), ağız ve dişlerle ilgili daha genel sorunları tedavi ederler. Dişleri temizlemekten, çürükleri tedavi etmekten ve genel olarak ağız hijyeninizi kontrol etmekten sorumludurlar.

Daha spesifik bir şeye ihtiyacınız olması durumunda ise ortodontist size yardımcı olabilir. Ortodontistler, ortodonti ve maksiller ortopedi alanında uzmandırlar. Genel diş hekiminden daha özel bir eğitime sahiptirler. 

Yani ortodontistler, yüz kemiklerini düzeltmekten ve her dişi doğru pozisyonda tutmaktan sorumludur. Uygun bir kapanış ve estetik elde etmenize yardımcı olmak için diş teli yerleştirmek ve dişleri hizalamak ortodontistinizin işi olacaktır.

Ortodontik Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

  • Metal Diş Teli

Metal diş teli, uzun zamandır popüler olarak kullanılan ortodontik bir tedavidir ve aynı zamanda en iyi bilinen tedavi yöntemidir. Metal diş teli, diş dizilimi ile ısırma problemlerini çözer ve böylece gülümsemenizin görünümünü iyileştirir. Bunların görevi, dişleri sağlıklı bir fonksiyonel konuma getirmektir. Öte yandan daha önce de belirttiğimiz gibi geleneksel diş telinin, gülümsemeyi daha uyumlu hale getirme gibi estetik bir işlevi de vardır.

  • Şeffaf (Porselen) Diş Teli

Şeffaf diş teli, birçok farklı diş teli türüne oranla estetik olarak en sık tercih edilen ortodontik tedavidir. Bu önemli diş teli türü, genel olarak temporomandibular eklemin işlevinde büyük bir etkiye sahip değildir; yalnızca dişlerin yanlış hizalanmasından dolayı etkilenmiş dişleri tedavi eder. Bu yöntemde işlemin başarılı olması sabır ve azimşarttır.  

  • Lingual Diş Teli

Lingual diş telleri, dişlerin arkasına gizlendiği için görünmeyen ve bu nedenle fark edilmeyen bir tür ortodontik tedavidir. Bu yöntem, estetik gereksinimleri yüksek olan ve kişisel veya iş nedenleriyle tedavilerinin görünmez olmasını isteyen hastalar için önerilir. Bunlar, tedavinin amaçlarına da bağlı olmakla birlikte herkes için uygun olabilir. Ortodontist, duruma göre teşhis koyar ve buna göre düzeltilmesi gereken dişleri belirler. 

  • Şeffaf Plak (Invisalign)

Invisalign şeffaf plak, yetişkinlerde ve ergenlerde çarpık veya çapraşık dişleri tedavi etmek için kullanılan ortodontik bir diş teli sistemidir. Bu modern plaklar, yemek sırasında ve diş fırçalarken veya diş ipi kullanırken çıkarılabilen bir şeffaf hizalama tepsileri sistemine sahiptir. Plaklar, dişlere tamamen uyar, gülerken, konuşurken veya diğer insanlarla yemek yerken onları neredeyse fark edilmez hale getirir. Hastalara, her biri bir öncekinden biraz farklı olan bir dizi tepsi verilir. Hizalayıcılar, dişlere hafif bir direnç sağlayarak onları zamanla sıraya girmeye zorlar. Invisalign ile yetişkinler ve genç hastalar, tedaviden çekinmeden her zaman istedikleri gülümsemeye kavuşabilirler. 

Ortodonti Diş Teli Fiyatları

Ortodonti diş teli fiyatları, birçok farklı etkene göre değişir. Fiyatların değişmesinde rol oynayan faktörler şunlardır:

  • Tercih edilecek diş teli tipi (örneğin metal diş teli fiyatları, şeffaf diş teli fiyatlarından daha uygundur.)
  • Tedavi süresi
  • Ortodontistin deneyimi
  • Lokasyon
  • Sabit fonksiyonel ortodontinin tedavinin bir parçası olup olmayacağı
  • Geçici ankraj cihazlarına duyulan ihtiyaçlar

Ortodontistiniz sizin veya çocuğunuzun dişlerini kontrol edecek ve tedavi seçenekleri ile tedavi süresince gerekli olabilecek seçenekler hakkında sizinle detaylı olarak görüşecektir.  

Benzer Yazılar
Yorum Yazın